Δημοσιεύτηκε στις 20 Μαΐου 2024
Αναγνωρισμένο ως η κορυφαία και μεγαλύτερη διοργάνωση σύγχρονου χορού στην Κύπρο, το Φεστιβάλ επανέρχεται με ένα πλούσιο πρόγραμμα που περιλαμβάνει 7 ξεχωριστές παραστάσεις όπου θα πραγματοποιηθούν στο Θέατρο Ριάλτο και 2 από αυτά τα έργα στο Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας. Το Φεστιβάλ συμμετέχει στη Δράση EU20, με αφορμή τους εορτασμούς για τη συμπλήρωση 20 χρόνων από την ένταξη της Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Οι λάτρεις του σύγχρονου χορού θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν εμπνευσμένες παραστάσεις που αποτυπώνουν τις διαφορετικές σχολές, τάσεις και ρεύματα της σύγχρονης χορογραφικής τέχνης, χτίζοντας γέφυρες ανάμεσα στην Κύπρο και την παγκόσμια σκηνή. Οι παραστάσεις του Φεστιβάλ προσφέρουν μια πολυδιάστατη καλλιτεχνική προσέγγιση, αναδεικνύοντας την καινοτομία και τη δημιουργικότητα των χορογράφων.
Επιπλέον, σε συνεργασία με τη Νέα Κίνηση Χορού Κύπρου, το Φεστιβάλ θα φιλοξενήσει ένα εργαστήριο με τη συμμετοχή των διακεκριμένων χορογράφων ELIANA AND BORNA . Εργαστήρι «Θεατρικό Σώμα» “Theatrical Body” Workshop, 17/06/2024, 10:00-13:00 στο Κέντρο Χορού του Δήμου Λεμεσού. Το εργαστήρι θα επικεντρωθεί στις πρακτικές του σωματικού θεάτρου: τη σύνδεση μεταξύ πρόθεσης/συναισθήματος και κίνησης. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να διερευνήσουν σε βάθος τη δική τους ατομικότητα μέσα από διάφορες ασκήσεις και παιχνίδια αυτοσχεδιασμού. Έχοντας ως στόχο να διευρύνουμε την επιτελεστικότητα και τη δημιουργικότητά μας, θα εφαρμόσουμε δύο προσεγγίσεις εξίσου σημαντικές για τη δημιουργική διαδικασία: τη σωματικότητα που επικαλείται την πρόθεση και την ενσάρκωση συναισθήματος/σκέψης.
Για να το πετύχουμε, θα πειραματιστούμε με διάφορα εργαλεία. Πρωταρχικός στόχος είναι να διερευνήσουμε διαφορετικές σωματικές ιδιότητες και υφές, εξετάζοντας παράλληλα πώς τα δύο μπορούν να συνδυαστούν στην πράξη. Μέσα σε μια εξωστρεφή και παιγνιώδη ατμόσφαιρα, θα αναδιατάξουμε τις κινητικές μας συνήθειες, δίνοντας έμφαση στη λεπτομέρεια και στην αυθεντικότητα της σωματικότητας.
Δήλωση συμμετοχών τηλεφωνικά στο 99881949 (τελευταία ημέρα υποβολής 13/06/2024. Υπάρχει περιορισμένος αριθμός συμμετοχών γι’ αυτό προ κρατήστε τις θέσεις σας άμεσα).
Αναλυτικό Πρόγραμμα Παραστάσεων:
- 31/5, 20:30 | Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός | AiNA (50’) Performance – εγκατάσταση – έκθεση: Σουζάνα Φιαλά (Κύπρος)
Σημείωση: Χρήση στροβοσκοπικού φωτισμού
- 4/6, 20:30 | Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός | The End - part 2 (60’) Arno Schuitemaker (Ολλανδία)
- 10/6, 20:30 | Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός 12/6, 20:30 | Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας | Carcass (75’) [18+] Ανδρέας Κωνσταντίνου, Himherandit Productions (Δανία)
- 14/6, 20:30 | Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός & 15/6, 20:30 | Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας | Σιωπή (60’) Rootlessroot, Λίντα Καπετανέα & Jozef Fruček (Ελλάδα)
- 16/6, 20:30 | Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός | AMAE (30’) Eliana Stragapede & Borna Babić (Ιταλία, Κροατία, Βέλγιο)
- 16/6, 21:30 | Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός | Save the Last Dance for Me (20’) Alessandro Sciarroni (Ιταλία)
- 23/6, 20:30 | Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός | Larsen C (60’) Χρήστος Παπαδόπουλος (Ελλάδα)
Το Φεστιβάλ Σύγχρονου Χορού Κύπρου σας προσκαλεί να ζήσετε μια ξεχωριστή καλλιτεχνική εμπειρία, ανακαλύπτοντας τη μαγεία και την πρωτοπορία του σύγχρονου χορού. Μην χάσετε αυτήν την ευκαιρία να βυθιστείτε στον κόσμο της χορογραφικής δημιουργίας!
Τιμή: €8 (€30 για όλες οι παραστάσεις) E-ticket: www.rialto.com.cy
Ταμείο: 77 77 77 45 (Δευτέρα – Παρασκευή 10:00 -15:00)
Ελεύθερη είσοδος για μαθητές, φοιτητές, στρατιώτες, συνταξιούχους και επαγγελματίες χορού. Δωρεάν μεταφορά από τη Λευκωσία προς τη Λεμεσό με επιστροφή (μόνο για έργα που δεν θα παρουσιαστούν στο Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας). Περισσότερες Πληροφορίες στο 99 618225.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ