Δημοσιεύτηκε στις 27 Μαΐου 2024
Η καθιερωμένη Γιορτή του Κερασιού διοργανώνεται και φέτος από το Κοινοτικό Συμβούλιο Κάμπου με τη στήριξη του Πολιτιστικού Σωματείου Ανάπτυξης Κάμπου-Τσακίστρας (ΠΟ.ΣΩ.ΚΑ.Τ), υπό την αιγίδα της Δρ. Μαρίας Παναγιώτου, Υπουργού Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος και του Υφυπουργείου Τουρισμού.
Η συγκομιδή κερασιών είναι μια παράδοση που απλώνεται πίσω στα παλιά χρόνια και συνεχίζεται μέχρι σήμερα, αντιπροσωπεύοντας ένα σημαντικό κομμάτι της γεωργικής και πολιτιστικής κληρονομιάς μας. Από τους αρχαίους χρόνους, η καλλιέργεια κερασιών ήταν ένας σημαντικός τομέας της γεωργίας. Οι παραγωγοί αναμένουν με ανυπομονησία την άνοιξη για να δουν τα δέντρα τους να ανθίζουν και στη συνέχεια να εξελίσσονται τα καρποφόρα κλαδιά. Η συγκομιδή των κερασιών συχνά ήταν μια οικογενειακή υπόθεση, με μέλη της οικογένειας και γείτονες να συμμετέχουν σε αυτή τη διαδικασία. Σήμερα, παρά τις αλλαγές και την εισαγωγή τεχνολογίας στο μάζεμα των κερασιών, η συγκομιδή τους παραμένει ένας σημαντικός εορτασμός για πολλούς.
Ο Κάμπος και η Τσακκίστρα διοργανώνουν την Γιορτή του Κερασιού για να γιορταστεί η συνολική συλλογή των κερασιών και να τιμηθεί η εργασία των γεωργών και των παραγωγών. Από το παρελθόν μέχρι το παρόν, η συγκομιδή κερασιών είναι μια διαδικασία που συνδυάζει εργατικότητα, αφοσίωση και κοινή προσπάθεια, αναδεικνύοντας τη σπουδαιότητα της γεωργίας και της παράδοσης στην ιστορία των χωριών.
![thumbnail_1200x630 festival.jpg](/media/images/thumbnail_1200x630_festival.width-800.jpg)
Η γιορτή θα πραγματοποιηθεί το Σαββατοκύριακο 1 & 2 Ιουνίου 2024 στον Κάμπο και οι διοργανωτές προσκαλούν όλους να κοπιάσουν για μια μοναδική εμπειρία γεμάτη χαρά και γεύσεις. Η Γιορτή περιλαμβάνει πλούσιο πρόγραμμα δραστηριοτήτων καθώς και καλλιτεχνικό διήμερο πρόγραμμα από τον Γιώργο Καλογήρου μαζί με τους Κατερίνα Παράσχου, Αντρέα Ελεσνίτσαλη και Πάρη Παράσχο.
Στα πλαίσια της Γιορτής του Κερασιού θα πραγματοποιηθεί Έκθεση Φωτογραφίας με θέμα «Φυσιογνωμίες», η οποία παρουσιάζει φωτογραφίες από τη συλλογή του φωτογράφου Νίκου Κοφτερού. Μέσα από τον φακό του δίνει μοναδικές στιγμές από την καθημερινότητα των χωριών, τοπία αλλά και φυσιογνωμίες χωριανών, που άφησαν το στίγμα τους στην κοινότητα. Η Έκθεση τελεί κάτω από την Αιγίδα του Επιτρόπου Ανάπτυξης Ορεινών Κοινοτήτων, κ. Χαράλαμπου Χριστοφίνα και με τη στήριξη του Γραφείο Τύπου και Πληροφοριών.
Για περισσότερες πληροφορίες: https://www.facebook.com/KambosTsakkistra
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ