Δημοσιεύτηκε στις 26 Μαΐου 2015
Smells Like Art! Αυτό είναι το σλόγκαν του. Και δεν έχει άδικο. Διότι από την ώρα που θα ακούσεις το όνομά του, από τη στιγμή που θα μπεις στο χώρο του και από την πρώτη ματιά που θα ρίξεις στο χώρο και το μενού του, θα αντιληφθείς πως δεν έχεις να κάνεις με ένα συνηθισμένο kitchen bar αλλά με ένα προχωρημένο concept μεσογειακής κουζίνας, που σου υπενθυμίζει πως η γεύση και η αισθητική έχουν ταυτότητα και πολυμορφία. Ο διάκοσμος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μίνιμαλ από τις ευθείες γραμμές του. Τα αντιθετικά ωστόσο υλικά και τα τραπέζια που παραπέμπουν σε πλατφόρμες πινγκ-πονγκ, σου επιβεβαιώνουν την προσεγμένη και καλλιτεχνική του άποψη. Ο ξυλόφουρνος στο βάθος, αριστερά της εισόδου, αποτελεί την ένδειξη πως ακόμα και οι πίτσες που σερβίρει δεν είναι τυχαίες, αλλά φτιαγμένες όπως το απαιτεί η αυθεντική τους ταυτότητα.
Το μενού είναι σχεδιασμένο προσεκτικά από έναν ιδιαίτερο και εμπειρότατο σεφ, τον Ανδρέα Ανδρέου, ο οποίος έχει σχεδιάσει τα μενού για γνωστά μαγαζιά, όπως κάποια αγαπημένα πιάτα του "Market", του "Tubo" και του "Μουσών". Αυτό το νεαρό παιδί έχει δουλέψει σε εστιατόρια στο Λονδίνο με δύο αστέρια Michelin, σε κάστρο στο Βέλγιο, στο Μαυρομμάτη και σε πεντάστερο fine dining ξενοδοχείο στο Μονακό όπου συχνάζουν πολλοί celebrities. Στο "Rokoko", για να επανέλθουμε, το μενού διαθέτει σαλάτες, food to share, platters, φρέσκα ζυμαρικά, πίτσες στον ξυλόφουρνο και επιδόρπια. Ό,τι δοκιμάσαμε μας είχε καταπλήξει. Αρχίσαμε με σαλάτα με prosciutto και σύκα με παρμεζάνα, σταφύλια, καρύδια σουσάμι, βασιλικό και βαλσάμικο dressing (€8.50). Ο συνδυασμός ήταν σωστός, τα υλικά φρέσκα και το αποτέλεσμα ζουμερό και εύγευστο. Τα σοταρισμένα μανιτάρια (€6) άφηναν μια λεπτή και νόστιμη επίγευση στο στόμα, ενώ τα γιγάντια κανελόνια (€8) παραγεμισμένα με κοτόπουλο, μανιτάρια σπανάκι και ντομάτα έδειχναν πολύ ενδιαφέροντα. Εντυπωσιάστηκα με τους τραγανούς κεφτέδες μελιτζάνας (€7), αναμεμειγμένους με τυρί που έλιωνε στο στόμα, την καλοφτιαγμένη ιταλική πίτσα (€8.50-€12) και το ανατρεπτικό peanut cheesecake (€5). Το τελευταίο είναι ιδανικό για λάτρεις της αμερικάνικης φιστικογεύσης. Το bar σερβίρει επίσης καταπληκτικά κοκτέιλ, ενώ το μέρος προσφέρεται για ζεστές lounge στιγμές. Και για να πω την αλήθεια, θέλω ήδη να ξαναπάω στο ‘Rokoko’ για να απολαύσω ξανά τα ίδια πιάτα!
(22254525) Χριστοδούλου Σώζου 21, Λευκωσία, Δ-Σ 19.00-23.00 η κουζίνα.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου