Δημοσιεύτηκε στις 02 Νοεμβρίου 2015
Το να φας από τα χέρια των σεφ της Εθνικής Ομάδας Μαγειρικής Κύπρου, δεν είναι λίγο πράγμα. Πόσω μάλλον όταν τα πιάτα που έχεις μπροστά σου είναι τα ίδια που είτε δοκίμασαν είτε θα απολαύσουν στο μέλλον κριτές και κοινό στην επόμενη μαγειρική αναμέτρηση της ομάδας μας στο εξωτερικό!
Η Εθνική μας Ομάδα μας προσκάλεσε την περασμένη Παρασκευή για ακόμη μία φορά στο ξενοδοχείο Four Seasons στη Λεμεσό για να απολαύσουμε πιάτα αστέρων, βραβευμένες γεύσεις, αλλά και για να ευχαριστήσουν όλους αυτούς που στηρίζουν τις προσπάθειές τους.
Η περήφανη Εθνική
Η Εθνική Ομάδα Μαγειρικής ιδρύθηκε το 2001 από τον Σύνδεσμο Αρχιμαγείρων Κύπρου. Αποτελείται από επαγγελματίες του χώρου οι οποίοι επιλέγονται για να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας με βάση τις επαγγελματικές τους δεξιότητες και είναι όλοι τους εθελοντές που αξιοποιούν τον ελεύθερό τους χρόνο σε όλες τις δραστηριότητες της ομάδας. Ως ο κατεξοχήν πρεσβευτής της χώρας στη γαστρονομία, απώτερος στόχος είναι η όσο το δυνατό καλύτερη εκπροσώπηση της χώρας σε κάθε μεγάλο γαστρονομικό συμβάν τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό. Η ομάδα έχει θέσει τον πήχη της κυπριακής γαστρονομίας πολύ ψηλά κερδίζοντας ένα χρυσό μετάλλιο και τρία αργυρά στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Μαγειρικής στο Erfurt της Γερμανίας το 2008. Το 2010 στον Παγκόσμιο Κύπελλο Μαγειρικής στο Λουξεμβούργο η Ομάδα μας κατάφερε να κατακτήσει δύο αργυρά μετάλλια και τον Οκτώβριο του 2012 στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Μαγειρικής η ομάδας μας κατάκτησε δύο χάλκινα μετάλλια. Τον περασμένο Νοέμβριο η Εθνική Ομάδα Μαγειρικής απέσπασε δύο ασημένια μετάλλια και η Εθνική Ομάδα Μαγειρικής Νέων Κύπρου ένα χρυσό μετάλλιο στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Μαγειρικής ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο Λουξεμβούργο.
Την Εθνική μας Ομάδα απαρτίζουν οι: Γιώργος Δαμιανού (Ανώτερος Διευθυντής), Παναγιώτης Χαραλάμπους, Νίκος Παπανικολάου, Σταύρος Χατζήκυριακος, Σταύρος Κακοφεγγίτης, Μάριος Κακόψητος, Σοφοκλής Ανδρέου, Νέαρχος Αριστείδου, Δημήτρης Γιάκος, Μάριος Ευσταθίου, Μάριος Κακόψητος, Νέαρχος Αριστείδου, Βαλεντίνος Μιχαήλ και Δημήτρης Σακαμπέτης.
Το μενού της βραδιάς
Το μενού περιελάβανε πιάτα πραγματικά απολαυστικά και γεύσεις που αξίζουν βράβευσης. Ξεκίνημα έγινε με σιγοψημένο σολομό με αρωματικά σερβιρισμένο με χτένια με ζελέ πράσινου μήλου. Ένα εξαίσιο πιάτο τιμπάλ σολομού με χτένια σε αβοκάντο, σαλάτα κινόα, μαγιονέζα με σάφρανο. Το κυρίως πιάτο ήταν μια τριλογία μοσχαριού που περιελάβανε ψηρό φιλέτο, κανελόνι από μάγουλα και άγρια μανιτάρια, μπρόκολο, αγκινάρες και σπανάκι σε φύλο κρούστας, γλυκάδια πανέ και εσπούμα μαϊντανόριζας. Τέλος, το επιδόρπιο έκλεψε την παράσταση. Ένα ντελικάτο μους άσπρης σοκολάτας με ζελέ από ρόδι και παντεσπάνι δυόσμου, χλιαρό κέικ πικρής σοκολάτας, με παγωτό γλυκανίσου και σάλτσα μάνγκο. Τα πιάτα ήταν συνοδευμένα από εξαιρετικούς εγχώριου οίνους. Το πρώτο πιάτο συνοδεύτηκε από Viogner 2014, Αργυρίδης, το κυρίως με Shiraz 2013, Βλασίδη και επιδόρπιο με Κουμανδαρία Τσιάκκας 2008.
Χορηγοί δείπνου
Ξενοδοχείο Four Seasons
Amaxulus LTD
OENUS LTD
E.A MALIOTIS
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου