Δημοσιεύτηκε στις 13 Ιανουαρίου 2016
Η αεροπορική εταιρεία Emirates ανακοίνωσε την περασμένη Τρίτη την έναρξη απευθείας πτήσεων από την Λάρνακα για την Αθήνα. Ουσιαστικά πρόκειται για τη δεύτερη καθημερινή πτήση από Ντουμπάι προς Αθήνα αφού ήδη η ελληνική πρωτεύουσα έχει μια καθημερινή απευθείας πτήση από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.
Η Emirates όμως προχωράει από 1η Μαρτίου και στην σύνδεση της Αθήνας με την Λάρνακα. Συγκεκριμένα η πτήση θα αναχωρεί από το Ντουμπάι για Λάρνακα και στη συνέχεια θα συνεχίζει για Αθήνα ενώ η επιστροφή θα γίνεται το απόγευμα από Αθήνα – Λάρνακα και τελικό προορισμό το Ντουμπάι.
Στην Αθήνα με Boeing 777-300ER
Μέχρι σήμερα η πτήση ήταν Ντουμπάι – Λάρνακα –Μάλτα και επιστροφή όμως η εταιρεία αποφάσισε να συνδέσει την Κύπρο με την Αθήνα, που πρόκειται άλλωστε για τον δημοφιλέστερο προορισμό του κυπριακού επιβατικού κοινού.
Μάλιστα γίνεται η πρώτη εταιρεία που θα πραγματοποιεί πτήσεις από Λάρνακα για Αθήνα με αεροσκάφος που μπορεί να μεταφέρει συνολικά 360 επιβάτες, και συγκεκριμένα θα περιλαμβάνει οκτώ προσωπικές σουίτες πρώτης θέσης, 42 θέσεις Business Class όπου μετατρέπονται σε επίπεδο κρεβάτι και 310 άνετες θέσεις Economy. Το αεροσκάφος είναι Boeing 777-300ER.
Όπως συμβαίνει με όλες τις πτήσεις της Emirates, οι επιβάτες έχουν δικαίωμα στην μεταφορά δύο βαλιτσών συνολικών κιλών: 50kg για First Class, 40kg σε Business Class και 30kg στην Economy Class.
Από την 1η Μαρτίου λοιπόν η πτήση EK 107 θα αναχωρεί από το Ντουμπάι στις 07:50 το πρωί, άφιξη στη Λάρνακα 10:20, πάντοτε τοπική ώρα. Στη συνέχεια θα αναχωρήσει Λάρνακα στις 11:50 με άφιξη στην Αθήνα στις 13:35.
Η πτήση επιστροφής, EK 108, θα αναχωρεί από την Αθήνα στις 16:15 με άφιξη στη Λάρνακα 18:00. Στη συνέχεια θα αναχωρήσει στις 19:30 από την Λάρνακα, και θα φτάνει στο Ντουμπάι στις 01:25 την επόμενη μέρα.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ