Δημοσιεύτηκε στις 29 Ιανουαρίου 2013
Είχα καιρό να πάω στο ‘Chateau’. Για την ακρίβεια η τελευταία φορά που το επισκέφθηκα ήταν λίγες μέρες προτού ξεσπάσει η πυρκαγιά που προκάλεσε στο εστιατόριο αρκετές ζημιές. Παρόλ’ αυτά ο Φωκίωνας δεν το έβαλε κάτω. Άλλωστε δεν είναι τέτοιος ο χαρακτήρας του, τουναντίον, είναι δυναμικός, δημιουργικός και απρόβλεπτος! Με δουλειά και υπομονή κατάφερε να αναγεννήσει κυριολεκτικά μέσα από τις στάχτες του το εστιατόριο, το οποίο επισκεπτόμενη ένα μεσημέρι, αντιλήφθηκα ότι πλέον το στήσιμό του είναι εντελώς διαφορετικό. Μπαίνοντας, στα δεξιά σου θα δεις το lounge, με οθόνες για να παρακολουθείς και αγώνες αν τύχει, ενώ στα αριστερά θα αντικρίσεις τις δύο αίθουσες όπου θα απολαύσεις το νέο μενού. Ένα πραγματικά ενδιαφέρον μενού, με επιλογές σούπας, ορεκτικών αλλά και κυρίως, με πρωταγωνιστές τόσο το κρέας όσο και τα θαλασσινά, αλλά και με μερικές επιλογές pasta ή ριζότο. Στην επίσκεψή μου αυτή, πήγα με φίλη που χρόνια ζούσε στο Λονδίνο, με ταξίδια σε Βερολίνο, Μόσχα και Νέα Υόρκη, με εμπειρίες σε Ιταλία και Γαλλία, με γνώσεις και ενδιαφέροντα πρωτόγνωρα για μένα. Πήραμε το μενού στα χέρια μας και διαπιστώσαμε ότι η φιλοσοφία τού ‘Chateau’ στηρίζεται στην προσεγμένη κουζίνα με την πυξίδα να δείχνει Μεσόγειο. Η λίστα κρασιών πλούσια και ενδιαφέρουσα. Εμείς ξεκινήσαμε το γεύμα μας με μια σαλάτα με ρόκα, συνεχίσαμε με την τριλογία λαχανικών και επιλέξαμε λαβράκι υπέροχα ψημένο με λαχανικά, που πραγματικά ήταν πεντανόστιμο. Φυσικά δεν πρέπει να πεις ‘όχι’ στα γλυκά του μενού. Ό,τι και να επιλέξεις θα σε ικανοποιήσει πλήρως! Η ατμόσφαιρά του είναι μαγευτική, παρόμοια με αυτήν που συναντάς σε ευρωπαϊκά εστιατόρια -ίσως να έφταιγε και η συννεφιά που είχε εκείνο το μεσημεράκι-, ειδική μνεία όμως πρέπει να γίνει στην εξυπηρέτηση, η οποία πραγματικά ξεπέρασε τον εαυτό της. Πρωτεργάτης φυσικά ήταν ο Θάνος Τσιάρας, ο οποίος έχει εργαστεί στα καλύτερα εστιατόρια σε Θεσσαλονίκη, Αθήνα και Μύκονο. Μετά από ένα ωραίο dessert wine, λοιπόν, αποφασίσαμε με μισή καρδιά να φύγουμε, πάντα όμως με την υπόσχεση ότι θα επιστρέψουμε για να ξαναβρούμε ως Κύπριοι το στάτους μας!
Last minute: Και επειδή μέχρι να πάρεις το ‘Check In’ στα χέρια σου οι εξελίξει τρέχουν, σε ενημερώνω ότι σε 1 μήνα θα απολαμβάνεις τις δημιουργίες του βραβευμένου Ελλαδίτη chef Άρη Ασλάνογλου!
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου