Δημοσιεύτηκε στις 29 Ιανουαρίου 2013
Όλα ξεκίνησαν χρόνια πριν, όταν οι αλευρόμυλοι του Δαλιού μετατράπηκαν σε μια γραφική ταβερνούλα, με το μεράκι και την αγάπη ενός ανθρώπου. Ήταν το 1987. Σήμερα, ο νέος της ιδιοκτήτης Μάριος Κυριάκου, έκανε θαύματα! Ανακαίνισε και διακόσμησε την ταβέρνα με σεβασμό προς την παράδοση. Αναβάθμισε την υφιστάμενη αίθουσα και επεκτάθηκε σε διπλανά υποστατικά για να δημιουργήσει έναν πολυεπίπεδο χώρο που μπορεί σήμερα να φιλοξενήσει από μικρές οικογενειακές ή παρεΐστικες συνάξεις, μέχρι μεγάλες εκδηλώσεις, όπως γαμήλιες δεξιώσεις και βαφτίσεις. Στις πριβέ, χαμηλοτάβανες αίθουσές του, με τα ξύλινα δοκάρια και τα περίτεχνα τζάκια, μπορείς να απολαύσεις σπιτικά μαγειρευτά πιάτα ημέρας (€6-€8), αλλά και φουλ μεζέ (€18) που δεν θα συναντήσεις πουθενά αλλού. Οι ‘Μύλοι του Δαλιού’ έχουν πραγματικά αλλάξει όψη! Μια επιβλητική είσοδος σε οδηγεί στο πρώτο αίθριο, ενώ ακολουθώντας την ξύλινη σκάλα θα βρεθείς στον παλιό γνώριμο χώρο της ταβέρνας. Πιο δεξιά, μια άλλη αίθουσα, πιο ρομαντική και πιο χειμωνιάτικη, σε εμπνέει για μικρές παρέες και επιλεκτική κρασοκατάνυξη. Στα πιο ψηλά δώματα, θα βρεθείς σε ένα χώρο όπου σου προσφέρει πιο ήσυχες και ιδιωτικές στιγμές ενώ στη μεγάλη αίθουσα, για μεγάλες συναθροίσεις, θα θαυμάσεις την άνεση και τον περίτεχνο διάκοσμο που με πολλή φροντίδα δημιούργησε ο ιδιοκτήτης του. Όταν επιλέξεις πού θα καθίσεις, παράγγειλε οπωσδήποτε τη σαλάτα του ‘Μάστρου’ (€9) που είναι πλούσια και σε προετοιμάζει για άγριο φαγοπότι! Δοκίμασε τα κεφτεδάκια της Ηρώς, γιατί είναι σούπερ μαμαδίστικα και τα καταβροχθίζεις χωρίς ενοχές και γέμισε το πιάτο σου με ‘Πομηλοροτηγανιά’ και το ‘Μακαρόνι των Μύλων’, που θα σε γεμίσουν με γευστική νοσταλγία. Όσο για την κρεατοφαγία… εδώ στους ‘Μύλους’ θα την απολαύσεις εκατό τοις εκατό, γιατί, τόσο για το σεφ όσο και για τον ίδιο τον ιδιοκτήτη, αποτελεί ιεροτελεστία! Στην πεντακάθαρη κουζίνα της ταβέρνας, κόβονται τα πιο φρέσκα κρεατικά και σερβίρονται στο πιάτο σου, ορθά ψημένα, σε σωστή ποσότητα και σε σωστή συχνότητα. Όσο για το επιδόρπιο που… θα γλυκάνει το δοντάκι σου, επίλεξε χαλβά της κατσαρόλας με παγωτό μαστίχα και σάλτσα κυδωνιού (€4) ή το Κωνσταντινουπολίτικο γαλακτομπούρεκο (€4), που θα έρθει ζεστό-ζεστό για να σε αποτελειώσει! Και μην ξεχάσεις: Κάθε Κυριακή μεσημέρι, μπορείς να απολαύσεις οφτό, σούβλα και γουρουνιά σε έναν πραγματικά όμορφο, άνετο και φιλόξενο χώρο.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου