Δημοσιεύτηκε στις 09 Αυγούστου 2013
Σε ένα τελείως εξωτικό και full καλοκαιρινό τοπίο μεταμορφώθηκε η παραλιακή περιοχή της Αμαθούντας, δίπλα στο ξενοδοχείο St. Raphael στη Λεμεσό. Σε μια πολύ prive περιοχή και ακριβώς δίπλα στη θάλασσα δημιουργήθηκε το "Malindi Beach Bar & Restaurant". Στο "Malindi" πας από το πρωί μέχρι τις 02.00. Σε συμβουλεύω όμως αν πας πρωί για μπάνιο -και ειδικά το σαββατοκύριακο- και θέλεις να ξαπλώσεις στα μοναδικά άνετα κρεβατάκια που προσφέρει, να κάνεις προκράτηση το minimum 24 ώρες πριν. Επίσης το βραδάκι μπορείς να συνδυάσεις τη νυχτερινή σου έξοδο για φαγητό με μπάνιο στη θάλασσα (οπότε θα πας με το μαγιό) ή μπορείς να πας και για χαλαρή έξοδο με smart casual outfit. Το βράδυ θα σε εντυπωσιάσει το πόσο όμορφο γίνεται, μια και είναι περιτριγυρισμένο από αμέτρητες ψηλές φοινικιές οι οποίες φωτίζονται με LED φωτισμό μετατρέποντάς το σε μια μαγευτική καλοκαιρινή όαση. Τις Κυριακές κατά το απογευματάκι ο DJ θα σε βάλει σε καλοκαιρινούς lounge ρυθμούς και εσύ θα απολαμβάνεις το σκηνικό παρέα με μπιρίτσα ή και δροσερά κοκτέιλ. Για το φαγητό δεν θα πω πολλά, γιατί όσοι δεν το γνωρίζουν, πίσω από το "Malindi" κρύβεται ο όμιλος εστιατορίων Up Town Square ("Chesters", "Zen Room", "Chi Lounge", "Estilo Fusion"), που ως γνωστό διακρίνεται για τον επαγγελματισμό και την υπέροχη κουζίνα που προσφέρει στους θαμώνες των εστιατορίων του. Το μενού του "Malindi" διαθέτει αρκετά κοινά φαγητά με το "Chesters" αλλά και ψαρικά όπως αθερίνα, σολομό, καλαμάρι στα κάρβουνα και τηγανητό, ολόφρεσκα στρείδια, μύδια και γυαλιστερές, χταπόδι και άλλα πολλά τα οποία θα σε εντυπωσιάσουν. Λόγω και της τοποθεσίας, δίπλα στο εστιατόριο εντός των ημερών θα τοποθετηθεί και ψυγείο με φρέσκα ψάρια, έτσι ώστε να διαλέξεις εσύ τι θέλεις να φας αλλά και το πώς να σ' το ψήσουν. Σίγουρα δεν θα παραλείψω να αναφέρω τα ολόφρεσκα sushi και sashimi τα οποία θα προσθέσουν στο μενού το αλατοπίπερο στην καλοκαιρινή γεύση. Συστήνω να δοκιμάσεις το χταπόδι στη σχάρα, το οποίο και δοκίμασα με λαδολέμονο, ρυζάκι και λαχανικά. Αρχικά μοιραστήκαμε μια νόστιμη Ceasers salad και homemade dips όπως τζατζίκι, ταχίνι, ταραμοσαλάτα και τυροκαυτερή, με ζεστή ελληνική πίτα. Επίσης το jumbo καλαμάρι, το οποίο ψήνεται και αυτό στη σχάρα, που ήταν πεντανόστιμο. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με κυπριακό λευκό κρασί και στο τέλος απόλαυσα ένα δροσερό κοκτέιλ το οποίο μου σύστησαν, το Strawberry caipiroska. Η νύκτα κύλησε σε καλοκαιρινούς ρυθμούς. Έτσι όπως πρέπει να είναι, μακριά από σκέψεις και προβλήματα που σίγουρα μπορούσαν να περιμένουν μέχρι το πρωί.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου