Δημοσιεύτηκε στις 02 Σεπτεμβρίου 2013
Με όνομα δανεισμένο μάλλον από την Ιβηρική Χερσόνησο, αφού patio είναι το εσωτερικό αίθριο που συναντούμε κυρίως σε ισπανικά σπίτια, το ολοκαίνουργιο μαγαζί στο κέντρο της Λευκωσίας, σε προϊδεάζει από νωρίς γι' αυτό που θα συναντήσεις. Ο λόγος για την εσωτερική αυλή-όνειρο ενός παλιού αρχοντικού στη Λήδρας, στην οποία πραγματικά έγινε ένα εξαιρετικό ρεκτιφιέ! Τα δύο επιβλητικά φοινικόδεντρα αναδείχθηκαν στο έπακρο χάρη στο φωτισμό, η μία πλευρά της αυλής "επενδύθηκε" εξ ολοκλήρου με εκατοντάδες πολύχρωμα ξύλινα παντζούρια, ενώ ακόμα και ο τοίχος από τσίγκο έχει μια ντιζαϊνάτη διάθεση. Αυτά όμως που θα σε κάνουν να αγαπήσεις το μαγαζί, είναι αναμφισβήτητα οι ταξιδιάρικες μουσικές του, ο κόσμος που αποτελεί ένα ενδιαφέρον κράμα από διάφορους τύπους ανθρώπων, το καλό σέρβις, τα ωραία κοκτέιλ, αλλά πάνω
απ' όλα το εξαιρετικό φαγητό διά χειρός του Κολομβιανού σεφ Jorge Perez, ο οποίος θήτευσε στο πολύ καλό Λεμεσιανό tapas bar, "Boho Chic". Με αυτό δεδομένο, δεν είναι και πολύ δύσκολο να καταλάβεις πώς προέκυψαν τα τόσο υπέροχα "μεζεδάκια" σε στυλ tapas που βγαίνουν από την κουζίνα. Το μενού είναι χωρισμένο σε κρύα tapas, σαλάτες, tapas κρεατικών και ψαρικών, συνοδευτικά tapas, είδη delicatessen με διάφορα platters, κοκτέιλ, κρασιά και διάφορα άλλα ποτά. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η φιλοσοφία του "Patio" δεν περιορίζεται στο "τρώω για να ζω", αλλά ποντάρει στο "περνώντας τέλεια πίνοντας κοκτέιλ και κρασάκι, τσιμπώντας μαζί και κάτι special". Αφού παραγγείλαμε τα ποτά μας, λοιπόν, ένα πολύ ωραίο χιλιανό Sauvignion Blanc, το Anakena (€19), ένα κοκτέιλ Grandpa's Secret (€7.50) το οποίο αποτελεί δημιουργία του barista Κώστα Νικολαΐδη, με το οποίο διακρίθηκε σε παγκόσμιο διαγωνισμό, αλλά και την Patio Crazy Margarita (€7) που αποτελεί έργο τέχνης, τόσο στην όψη όσο και στη γεύση, αρχίσαμε να απαριθμούμε στον πολύ εξυπηρετικό σερβιτόρο τα πιάτα που διαλέξαμε. Συγκεκριμένα, από τα κρύα tapas πήραμε το Halloumi Panna Cotta με δυόσμο (€5), συνοδευόμενο από ένα τέλειο ζελέ από σύκο και μέλι, η σαλάτα που μας "έκλεισε" πονηρά το μάτι ήταν η Patio 55 (€11.50) με τις γαρίδες σοτέ και το αβοκάντο, ενώ παραγγείλαμε επίσης το Compardes (€7) που είναι ψητό μπούτι κοτόπουλο μαριναρισμένο σε μπίρα και βότανα και σερβίρεται με την καταλονική σάλτσα Romesco, το σολομό με σάλτσα mojito (€13), όπως επίσης και το πιο τέλειο και μαλακό χταπόδι που δοκίμασα τον τελευταίο καιρό, το οποίο σοτάρεται με μίνι πατάτες και καπνιστή πάπρικα και θα το βρεις με την ονομασία Taboo (€8)! Απίστευτα μαλακό ήταν και το κοτόπουλο που προανέφερα, ενώ τις διάφορες σος που συνοδεύουν τα πλείστα πιάτα, δύσκολα τις λησμονείς. Ήταν όλα ένα κι ένα! Για να φας ικανοποιητικά θα πρέπει να χαλάσεις €30-€35 (ανά άτομο μαζί με το ποτό), αλλά σου εγγυώμαι πως θα τα δώσεις με την όρεξή σου!
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου