Δημοσιεύτηκε στις 29 Νοεμβρίου 2019
Πέφτει η αυλαία του MOVEMBER CYPRUS 2019, της φιλανθρωπικής εκστρατείας που συνδιοργανώνει το Round Table 1 Λευκωσίας με την μπύρα ΚΕΟ, μια μεγάλη προσπάθεια που ξεκίνησε το 2013 για την ευαισθητοποίηση, ενημέρωση και συλλογή χρημάτων ενάντια του ανδρικού καρκίνου.
Μαζί με την ΚΕΟ και το RT1, κάθε χρόνο συστρατεύονται όλο και περισσότερες εταιρείες, οργανωμένα σύνολα και χιλιάδες κόσμου ενισχύοντας την προσπάθεια αυτή. Έτσι, στα πλαίσια του MOVEMBER CYPRUS διοργανώθηκαν σε όλες τις πόλεις διάφορες εκδηλώσεις με στόχο την ενημέρωση για την πρόληψη και θεραπεία του καρκίνου του προστάτη, των όρχεων και της ψυχικής υγείας των ασθενών.
Η μπύρα ΚΕΟ είναι πολύ περήφανη που βλέπει το MOVEMBER CYPRUS να μεγαλώνει. Το 2019, η ανταπόκριση στο κάλεσμα των δύο συνδιοργανωτών ήταν μεγαλύτερη από κάθε προσδοκία. Άνδρες κάθε ηλικίας μεγάλωσαν το μουστάκι τους για τις 30 μέρες του πιο τριχωτού μήνα του χρόνου, όπως ακριβώς προστάζει το Movember. Έτσι, μαζί με την αγαπημένη μπύρα της Κύπρου και το Round Table 1 Λευκωσίας, έγιναν όλοι ένα, μετουσιώνοντας ουσιαστικά το σύνθημα «Μαζί αλλάζουμε το πρόσωπο του ανδρικού καρκίνου».
Πρωταγωνιστής της φετινής εκστρατείας ήταν το ΜΑΝ VAN, ένα μοναδικό κινούμενο μπαρμπέρικο, που ταξίδεψε ανά το παγκύπριο, ξυρίζοντας χιλιάδες ανδρικά πρόσωπα. Και όπως σε όλες τις μορφές καρκίνου, η πρόληψη αποτελεί την καλύτερη θεραπεία, οι διοργανωτές διένειμαν κουπόνια δωρεάν αιματολογικής εξέτασης PSA τα οποία το MOVEMBER CYPRUS έχει προαγοράσει για να στηρίξει τους άνδρες της Κύπρου. Και παρ’ όλο που κλείνει η φετινή εκστρατεία, οι δράσεις του MOVEMBER CYPRUS δεν σταματούν με το τέλος του Νοεμβρίου, αφού η συνεργασία της μπύρας ΚΕΟ με το RT1 Λευκωσίας για το Movember θα συνεχίζεται καθ᾽ όλη τη διάρκεια του χρόνου.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ