Δημοσιεύτηκε στις 18 Σεπτεμβρίου 2020
Ο Γιώργος Αχιλλέως παρουσιάζει τη νέα του δουλειά με τίτλο "In Joy" στην Γκαλερί Κυπριακή Γωνία. Η έκθεση θα ανοίξει τις πόρτες της στις 9 Οκτωβρίου και θα διαρκέσει μέχρι και τις 24 Οκτωβρίου. Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 9 Οκτωβρίου. Στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας λήψης μέτρων για τον περιορισμό της εξάπλωσης του κορωνοϊού Covid – 19, δεν θα πραγματοποιηθεί τελετή εγκαινίων.
Την έκθεση επιμελείται ο ζωγράφος Ανδρέας Παρασκευά ο οποίος θα παρουσιάσει και το έργο του καλλιτέχνη σε προγραμματισμένες συναντήσεις στην Γκαλερί, τo Σάββατο 10 και την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2020 το απόγευμα (για κρατήσεις οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με την Γκαλερί τηλ. 24621109).
Σχολιάζοντας το έργο του καλλιτέχνη ο συγγραφέας Κώστας Μαννούρης αναφέρει: Ο Γιώργος Αχιλλέως έχει από χρόνια δώσει με σαφήνεια το δημιουργικό του στίγμα, καταφέρνοντας, μαζί με την αξιοσημείωτη εξέλιξή του, να διατηρήσει μια σταθερή φυσιογνωμία που καθιστά τα έργα του αναγνωρίσιμα.
Αυτό είναι, θα έλεγα, περισσότερο στοιχείο του περιβλήματος. Η ουσία είναι ότι, το έργο ενός καλλιτέχνη όπως ο Αχιλλέως μπορεί να συνομιλήσει δυναμικά με το εκάστοτε κοινωνικό και ιστορικό συγκείμενο. Αξίζει, λοιπόν, να εστιάσουμε στη συνομιλία της τελευταίας εσοδείας του καλλιτέχνη με την τρέχουσα συγκυρία. Είμαι σχεδόν βέβαιος πως ο Αχιλλέως, αποφασίζοντας να εκθέσει τώρα τα συγκεκριμένα έργα, στοχεύει σε μια τέτοια διασύνδεση. Το 2020 είναι χωρίς αμφιβολία -σε συλλογικό και ατομικό επίπεδο - ένα έτος κλυδωνισμού των βεβαιοτήτων, μια περίοδος όπου η επιβίωση κατέστη εκ νέου το κυρίαρχο ζητούμενο με όλα τα υπόλοιπα να έρχονται σε δεύτερη και τρίτη μοίρα. Είναι η χρονιά της ακύρωσης, της απώλειας και της ανατροπής. Ποιος είναι ο ρόλος της τέχνης σ’ αυτό το δυσμενές κοινωνικό και ψυχολογικό περιβάλλον;
Η τέχνη είναι αδιαμφισβήτητα ο κομιστής της ελπίδας και της πεποίθησης ότι η κακότητα δεν μπορεί και δεν πρέπει να μακροημερεύσει. Θα ανθίσει προϊόντος του χρόνου η χαρά σαν ένα ακριβό άνθος που καταδέχεται όσους έχουν την υπομονή και τη θέληση να το προσδοκούν. Με τα ευφρόσυνα χρώματά του και τα παιγνιώδη του σχήματα ο Αχιλλέως καλλιεργεί μέσα μας αυτή την αναπαλλοτρίωτη πίστη στην επερχόμενη ευδαιμονία. Με την υψηλή του τέχνη, αλλά και με κοπιώδη προσπάθεια, εικονογραφεί για εμάς ένα σωστικό παραμύθι, καλώντας μας να κάνουμε ένα άλμα προς τη χαρά. Ένα άλμα που οφείλουμε πριν και πάνω απ’ όλα στον ίδιο μας τον εαυτό. Διότι είμαστε άνθρωποι, είμαστε συνάνθρωποι, και δεν θα γίνουμε βορά σε καμία λύπη.
-
Κυπριακή Γωνιά
09 Οκτωβρίου - 24 Οκτωβρίου 2020
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/a8uxa5yqOGzyEVAZPrS98TXBSpY=/103870/fill-450x330/ChAMPIS_-_KYPROS_ME_PEZOYNIA_Linografia_1986_.jpg)
«Η Κύπρος του Χαμπή»: Αναδρομική έκθεση χαρακτικής του Χαμπή Τσαγγάρη
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης