Δημοσιεύτηκε στις 08 Οκτωβρίου 2023
Η Isnotgallery contemporary παρουσιάζει την έκθεση «Universalis Spiritus», του διεθνώς αναγνωρισμένου καλλιτέχνη Umit Inatci. Τα εγκαίνια θα τελέσει ο αξιότιμος Πρόεδρος της Κυπριάκης Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης, την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου, η ώρα 18:30.
Κοσμική Ενέργεια: ανακοινώνοντας την παρουσία του τίποτα
«Ιδεογραφικά σημεία — ως μεταγλωσσικοί και παραγλωσσικοί κώδικες — σκοπίμως απλώνονται στην επιφάνεια για να δώσουν μορφή στον προσωδιακό ρυθμό ο οποίος ορίζει τον ποιητικό χαρακτήρα της "ζωγραφικής μου ως γραφή". Οι πρωτόγονες τάσεις ως τελετουργική και ενστικτώδης σχέση με τη φύση και η αίσθηση της γεωμετρικής τελειότητας εισάγονται και οι δύο με δυϊστικό τρόπο, ο οποίος αντιπροσωπεύει την ποικιλόμορφη αλληλουχία του σύγχρονου ανθρώπου. Η γραφή είναι μια διανοητική και οντολογική παρουσία, το μαύρο είναι η γεωμετρία του κενού, και οι αυστηρές γραμμές και η βιαστική γραφή αφορούν όλες τις ψυχολογικές αντιφάσεις που χρησιμοποιώ ως προϋπόθεση του υποσυνείδητου. Η απόκρυφη εμπειρία λατρείας σε αρχαία κείμενα πάντα αποτελούσε έμπνευσή μου. Τα εικονογράμματα που σχεδιάστηκαν ενστικτωδώς ως επινόηση μιας ακατανόητης και ασύμβατης γλώσσας στοχεύουν στην παραγωγή σημείων πνευματικής ανεξαρτησίας.
Θεωρώ τον εαυτό μου κηπουρό που εργάζεται με την αντίληψη. Οι κήποι μου είναι ουτοπικοί χώροι όπου τα φυτά και τα οργανικά όντα που κατοικούν εκεί τρέφονται από μια κοσμική ενέργεια. Μια μαγεία αλληλουχίας που εκπέμπεται αδιάκοπα. Μια χαοτική τάξη που όμως μοιάζει με απόλυτη γεωμετρία. Κάθε πίνακας είναι σαν ένας κήπος όπου η κοσμογονία αντανακλάται όπως και η γεωμετρία του χάους — αρμονία της ατέλειας, μια γόνιμη αντινομία, αποκλίσεις που καθιστούν δυνατές αδύνατες συνυπάρξεις.
Η αντίφαση μεταξύ σαμανικού ενστίκτου και επιστημονικής λογικής είναι προφανής, αλλά δεν τονίζονται σκόπιμα μυστικιστικές τάσεις, παρόλο που μπορεί να φαίνεται έτσι. Όλα αυτά τα σημάδια — υλικά ή/και χειρονομιακά — που εμφανίζονται ως ουδέτερα μορφώματα με μια υπεραισθητική πνευματικότητα, υπάρχουν για να αντικρούσουν την ιδέα ότι η παύση σε στιγμές διανοητικής απόγνωσης τείνει να ωθείται προς το κενό ως αδιανόητη ορμή.
Ό,τι είναι μυστικιστικό ή ερμητικό στην τέχνη μου δεν είναι παρά μιμητική ενσάρκωση της αρχαϊκής συμπεριφοράς της τέχνης. Κατά κάποιον τρόπο, προσπαθώ να αποκαλύψω το παράδοξο στο έργο τέχνης. Μια ανθρωπολογική αναζήτηση, χωρίς να εξετάζω τι συνιστά πρόοδο ή οπισθοδρόμηση, αλλά ταυτόχρονα ένα είδος εργαλείου για την αποκατάσταση ενός αρχαϊκού παρελθόντος της τελετουργίας στην τέχνη. Είμαι ο πρωτόγονος του μέλλοντος... Ένας σύγχρονος Σαμάνος... Χρόνια αναχρονιστικός!» - Umit Inatci
![spiritusA3.jpg](/media/images/spiritusA3.width-800.jpg)
Ο Καλλιτέχνης:
Ο Umit INATCI γεννήθηκε στη Λεμεσό της Κύπρου (28/11/1960). Ολοκλήρωσε τις ανώτερες σπουδές του με τιμητική διάκριση (Cum Laude) στην Ακαδημία Καλών Τεχνών Pietro Vannucci στην Περούτζια της Ιταλίας το 1984. Τα έργα του εκτίθενται παγκοσμίως σε πολλές ιδιωτικές και δημόσιες συλλογές και μουσεία (Ιταλία, Κύπρο, Αγγλία, Ελλάδα, Τουρκία, ΗΠΑ, Δανία, Ολλανδία, Γαλλία, Βέλγιο, Ιράν και Ιράκ). Είναι κριτικός τέχνης, συγγραφέας μελετών για καλλιτέχνες και επιμελητής σε πολλές εκδόσεις και οργανισμούς. Έχει γράψει 42 βιβλία για τη λογοτεχνία, την τέχνη και την ανάλυση κοινωνικών και πολιτικών φαινομένων.
Ποιήματά του έχουν δημοσιευθεί σε ανθολογίες που εκδόθηκαν στα ιταλικά, αγγλικά, ισπανικά, ελληνικά, μακεδονικά, ρουμανικά και τουρκικά. Έχει εργαστεί ως γραφίστας, σχεδιαστής επίπλων και καλλιτεχνικός διευθυντής σε εταιρείες σχεδιασμού, διαφημιστικές εταιρείες και εκδοτικούς οίκους. Έχει κάνει παραγωγές ταινιών ντοκιμαντέρ και video art. Υπήρξε ακαδημαϊκό μέλος διαφόρων πανεπιστημίων ως Κοσμήτορας Σχολής και Ιδρυτικός Πρύτανης μέχρι το 2018. Είναι ιδρυτής και πρόεδρος του Umit Inatci Art Center και ιδρυτής και αρχισυντάκτης του διεθνούς περιοδικού τέχνης Art Axis.
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο αξιότιμος Πρόεδρος της κυπριακής Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης στις 11 Οκτωβρίου, η ώρα 18:30.
Διάρκεια: 11 - 31 Οκτωβρίου 2023
Ώρες Λειτουργίας: Τρίτη - Παρασκευή 10:00 - 13:00 & 15:30 - 18:30 // Σάββατο 10:00 - 14:00
-
Is Not Gallery
11 Οκτωβρίου - 31 Οκτωβρίου 2023
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/a8uxa5yqOGzyEVAZPrS98TXBSpY=/103870/fill-450x330/ChAMPIS_-_KYPROS_ME_PEZOYNIA_Linografia_1986_.jpg)
«Η Κύπρος του Χαμπή»: Αναδρομική έκθεση χαρακτικής του Χαμπή Τσαγγάρη
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης