Δημοσιεύτηκε στις 05 Οκτωβρίου 2023
Η Stand In Line Gallery σας προσκαλεί στα εγκαίνια της νέας δουλειάς της Βασίλειας Αναξαγόρου, με τίτλο "dreamscapes of innocence”.
Εγκαίνια: Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου, 2023. Ώρα: 19:00
Διάρκεια: 18 Οκτωβρίου μέχρι 5 Νοεμβρίου 2023
![DreamscapesofaLifeFullDoll.jpg](/media/images/DreamscapesofaLifeFullDoll.width-800.jpg)
Το dreamscapes of innocence είναι μια προσωπική αφήγηση, όπου η Αναξαγόρου εξερευνά τα κομμάτια της δικής της παιδικής ηλικίας. Ο τίτλος στοχεύει να δημιουργήσει ένα μαγευτικό τοπίο που καλύπτει - τον κόσμο των ονείρων, της αθωότητας και της νεότητας. Η Αναξαγόρου δημιουργεί μια οπτική αφήγηση, επαναφέροντας τα αντικείμενα, τις στιγμές και τα συναισθήματα που έχουν χαραχτεί στη συνείδησή και στο μυαλό της από την παιδική ηλικία. Μέσα από μια σειρά έργων, η Αναξαγόρου αποκαλύπτει έναν εντελώς διαφορετικό κόσμο, έναν κόσμο που είναι βαθιά προσωπικός, αλλά αντηχεί με τα προηγούμενα έργα της.
![FragmentingtheHandinNeed.jpg](/media/images/FragmentingtheHandinNeed.width-800.jpg)
Η διαδικασία της αποτελεί μια συνομιλία με το παρελθόν, ένα ταξίδι πίσω στις στιγμές και τα αντικείμενα που έχουν αφήσει ανεξίτηλα σημάδια σε αυτό που αναφέρει ως τη δική της εξέλιξη. Το “dreamscapes of innocence" κάνει περισσότερα από το να εξερευνήσει απλώς την προσωπική αφήγηση της Αναξαγόρου. Προσκαλεί το κοινό να συνδεθεί ξανά με τις δικές του παιδικές αναμνήσεις, προκαλώντας ένα αίσθημα νοσταλγίας και εσωστρέφειας. Επικεντρώνεται στη σημασία της αθωότητας, των ονείρων που κρατάμε ως παιδιά και τον τρόπο με τον οποίο αυτά τα στοιχεία διαμορφώνουν την ταυτότητά μας ως ενήλικες.
![DSC_9382-2.jpg](/media/images/DSC_9382-2.width-800.jpg)
Σχετικά με την καλλιτέχνιδα: : Η Βασίλεια Αναξαγόρου σπούδασε Πολιτικές Επιστήμες και Ιστορία στο Πανεπιστήμιο του Νόττινγχαμ και στο Goldsmiths College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου στο Ηνωμένο Βασίλειο. Στη συνέχεια, πήγε στη Σχολή Καλών Τεχνών της Νέας Υόρκης όπου αποφοίτησε με άριστα. Έπειτα, απέκτησε τον τίτλο του MFA στις Καλές Τέχνες (με άριστα) από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης. Η Βασίλεια είναι διδακτορική φοιτήτρια στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, και η διατριβή της επικεντρώνεται στις κυπριακές φεμινιστικές υποκειμενικότητες των καλλιτεχνών της περφόρμανς. Το έργο της Αναξαγόρου είναι πολυσύνθετο. Μέσα από το έργο της, αντιμετωπίζει διαρκώς θέματα από τη φεμινιστική και την queer θεωρία και χρησιμοποιεί τη φωνή της μέσω της τέχνης και της έρευνάς της για να αμφισβητήσει την αναπαράσταση του φύλου στους κοινωνικούς κανόνες. Η Αναξαγόρου έχει λάβει μέρος σε ομαδικές εκθέσεις στην Αθήνα, Πορτογαλία, Λονδίνο, Νέα Υόρκη και Κύπρο.
Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλούμε επικοινωνήστε:
standinlineartspace@gmail.com
Τηλ. (+357) 99 412000
Διεύθυνση: 26A Οδός Μετοχίου, Άγιος Ανδρέας, Λευκωσία, 1101
Η γκαλερί η Stand in Line - Art Space ιδρύθηκε το 2021 και έκτοτε είναι μια από τις πιο δημοφιλείς γκαλερί της Λευκωσίας. Η Stand in Line - Art Space παρουσιάζει το έργο σύγχρονων Ελλήνων και Κυπρίων καλλιτεχνών μέσα από εκθέσεις και εγκαταστάσεις.
![INVITATION -FINAL.jpg](/media/images/INVITATION_-FINAL_Lx7TQR2.width-800.jpg)
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/csRsvRmI7rwe28XTGbmaY5Y4KB4=/104452/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_23ZkPhp.jpg)
Ένας σπανιότατος Πολ Γεωργίου κι ένας αριστουργηματικός Νικηφόρος Λύτρας σε δημοπρασία της CYPRIA στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων μέχρι την 19η Ιουνίου στην Γκαλερί Κ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/_TqTlWtz6jR5IFWl8ACkbaqw5II=/103600/fill-450x330/Nicola_2_RStaSXw.jpg)
«My Way»: Μια ματιά στον πολύχρωμο κόσμο της Nicola Michael
Η έκθεση «MY WAY» είναι μια πρόσκληση να μπούμε στον πολύχρωμο κόσμο της