News

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών: Τι θα δούμε σε Ηρώδειο, Επίδαυρο

93 παραγωγές σε 85 ημέρες. Θεόδωρος Τερζόπουλος, Λεωνίδας Καβάκος και Yo-Yo Ma, Κομεντί Φρανσέζ και Διονύσης Σαββόπουλος.

Δημοσιεύτηκε στις 02 Απριλίου 2024

«Αναμνήσεις από το Φεστιβάλ και το ελληνικό καλοκαίρι: ο ήλιος, τα κύματα, οι πευκοβελόνες, τα σκαλιά της Επιδαύρου, ο ήχος που μεταδίδεται, η συνύπαρξη.
Άνθρωποι που βιώνουν «μαζί» την καλλιτεχνική δημιουργία, μέσα από εικόνες που προσκαλούν σε μια κοινή εμπειρία πολιτιστικής, αλλά κυρίως ανθρώπινης, επαφής».

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου σήμερα, Τρίτη, 2 Απριλίου, άρχισε και η προπώληση των εισιτηρίων- που σηκώνει αυλαία την 1η Ιουνίου, στο Ηρώδειο, με την «Τόσκα» του Τζάκομο Πουτσίνι από την Εθνική Λυρική Σκηνή.

«Οι παραστάσεις μας φέτος έχουν έναν προσανατολισμό πολιτικό, με την έννοια ότι θέτουν στο επίκεντρό τους τις προκλήσεις της συμβίωσης στις σύγχρονες κοινωνίες: το αίτημα για Δημοκρατία, Δικαιοσύνη και συμπερίληψη, καθώς και την επιτακτική ανάγκη για συμμετοχή στα κοινά. Το νήμα αυτό διατρέχει τον προγραμματισμό μας από την Πειραιώς 260 ως το Ηρώδειο και τα αρχαία θέατρα της Επιδαύρου», αναφέρει στο σημείωμα της η καλλιτεχνική διευθύντρια Κατερίνα Ευαγγελάτου.

660bdf852200001c004b8e21.webp

Στο Ηρώδειο θα δούμε επίσης και μεταξύ άλλων, τον Λεωνίδα Καβάκο και τον Yo-Yo Ma, τη Loreena McKennitt, τον Sting, τον θρύλο της τζαζ Charles Lloyd, με το κουαρτέτο του και τη γκεστ συμμετοχή της Μαρίας Φαραντούρη, τη νέα δημιουργία της Anne Teresa De Keersmaeker και των Rosas, τον Διονύση Σαββόπουλος με συναυλία - αφιέρωμα στη Μεταπολίτευση, αλλά και τη συναυλία με την οποία το Φεστιβάλ τιμά τον Μίμη Πλέσσα, που εφέτος κλείνει 100 χρόνια ζωής.

Η Επίδαυρος ανοίγει στις 5 Ιουλίου, με την Ιφιγένεια εν Αυλίδι του Ευριπίδη από τον Ρώσσο σληνοθε΄τη Τιμοφέι Κουλιάμπιν και ακολουθεί ο θεόδωρος τερζόπουλος με την πολυαναμενόμενη "Ορέστεια" από τ Εθνικό Θέατρο -το οποίο παρουσιάζει επίσης τις «Βάκχες» του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία Θάνου Παπακωνσταντίνου–, οι «Ικέτιδες» του Αισχύλου που σκηνοθετεί η Μαριάννα Κάλμπαρη με το Θέατρο Τέχνης και το Θέατρο του Νέου Κόσμου, οι «Όρνιθες» σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, και ο «Πλούτος» σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα για το ΚΘΒΕ. Επίσης, ο Πορτογάλος σκηνοθέτης Tiago Rodrigues, νέος διευθυντής του Φεστιβάλ της Αβινιόν, έρχεται με το «Not Hecuba», έργο όπου ο τραγικός μύθος της Εκάβης πλέκεται με την ιστορία μιας ηθοποιού και μητέρας -η παραγωγή σηματοδοτεί τη νέα κάθοδο της Κομεντί Φρανσέζ στην Επίδαυρο.

Το πρόγραμμα

ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ

ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ – ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΡΥΤΙΝΟΣ – HUGO DE ANA

Τόσκα του Τζάκομο Πουτσίνι

ANOHNI AND THE JOHNSONS

It’s Time to Feel What’s Really Happening

EMANUEL AX – ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΚΑΒΑΚΟΣ – YO-YO MA

Έργα Μπετόβεν

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ

Ένας αιώνας Μίμης Πλέσσας

PHILHARMONIA ORCHESTRA – SANTTU-MATIAS ROUVALI – PATRICIA KOPATCHINSKAJA

Έργα Γκλίνκα, Στραβίνσκι και Τσαϊκόφσκι

ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΕΡΤ – ΜΙΧΑΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής

ANNE TERESA DE KEERSMAEKER, MESKEREM MEES, JEAN-MARIE AERTS, CARLOS GARBIN / Rosas

EXIT ABOVE – after the tempest

LOREENA MCKENNITT

The Mask and Mirror – 30th Anniversary Tour

ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΘΗΝΩΝ – NEEME JÄRVI

Ενάτη του Μπετόβεν

CHAMBER ORCHESTRA OF EUROPE – SIMON RATTLE – MAGDALENA KOŽENÁ

Έργα Ντβόρζακ, Μάλερ, Μπάρτοκ, Σούμπερτ

GRAZER PHILHARMONIKER (ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΓΚΡΑΤΣ) – ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ – ΑΛΕΞΙΑ ΜΟΥΖΑ

Έργα Στράους, Μότσαρτ, Μάλερ

STING

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ / ΚΥΚΛΟΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ

Η δική μας Μεταπολίτευση

THE PHILHARMONIC BRASS – PHILIPPE AUGUIN

Έργα Γκέρσουιν, Γουίλιαμς, Μορικόνε, Σοστακόβιτς, Βέρντι

ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΘΗΝΩΝ – ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΡΥΤΙΝΟΣ – KHATIA BUNIATISHVILI

Έργα Τσαϊκόφσκι και Μπάρτοκ

ΤΑΝΙΑ ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ

50 καλοκαίρια και χειμώνες

JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI – IL POMO D’ORO

Beyond

CHARLES LLOYD SKY QUARTET

Καλεσμένη η ΜΑΡΙΑ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ

ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ – PIER GIORGIO MORANDI – ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΗΓΟΣ

Τραβιάτα του Τζουζέπε Βέρντι

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260

NOWY TEATR – KRZYSZTOF WARLIKOWSKI

Elizabeth Costello / J. M. Coetzee. Επτά μαθήματα και πέντε παραβολές

DRESDEN FRANKFURT DANCE COMPANY – ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΝΤΑΦΟΥΝΗΣ

À la carte

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΒΑΛΣΑΜΑΚΗ

THE VERSO

Ξ. ΚΑΛΠΑΚΤΣΟΓΛΟΥ – ΧΡ. ΜΑΡΙΝΟΣ – ΧΡ. ΧΡΥΣΟΠΟΥΛΟΣ

ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ – ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ / ΚΥΚΛΟΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ

Μεταπολίτευση

SERGE AIMÉ COULIBALY – FASO DANSE THÉÂTRE

C la vie

CAROLINE GUIELA NGUYEN

Lacrima

ΒΑΛΕΡΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ

Ενενήντα

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΚΟΥΡΛΕΤΗΣ – bijoux de kant

Τραγούδια του ελληνικού λαού – Drag ορατόριο

AEF URBAN DANCE CONTEST

Hip hop battle & All styles battle

RABIH MROUÉ

Looking for a Missing Employee / Ένας υπάλληλος αγνοείται

ΝΙΚΑΙΤΗ ΚΟΝΤΟΥΡΗ

Κρυπτόγαμα του Μιχάλη Αλμπάτη

GUY CASSIERS

Η αγαπημένη του κυρίου Λιν του Philippe Claudel

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΛΕΥΤΕΡΗ ΒΟΓΙΑΤΖΗ

Προβολή παράστασης (Αντιγόνη, Επίδαυρος 2007) και συζήτηση

FORCED ENTERTAINMENT

Signal to Noise

ΜΑΝΟΣ ΚΑΡΑΤΖΟΓΙΑΝΝΗΣ / ΚΥΚΛΟΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ

50 χρόνια, μια νύχτα

ROGER BERNAT

The Rite of Spring / Η ιεροτελεστία της άνοιξης

AYELEN PAROLIN

ZONDER

ΤΖΕΝΗ ΑΡΓΥΡΙΟΥ

ΜΙΝΤΑΤΙ

SUSANNE KENNEDY – MARKUS SELG

ANGELA (a strange loop)

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ

Scared – Μια κινητική αλληγορία για τον φόβο

ΕΡΜΙΡΑ ΓΚΟΡΟ

TELOS

KAT VÁLASTUR

Strong Born

KORNÉL MUNDRUCZÓ – PROTON THEATRE

Parallax

PRE-SHOW & POST-SHOW TALKS

Πρόλογος – Έξοδος

LIVE ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ

grape – Greek Agora of Performance

ΕΥΘΥΜΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΠΟΥΛΙΑ

Ετυμολογίες

ΑΝΕΣΤΗΣ ΑΖΑΣ

Τα σκυλιά

ΧΑΡΑ ΚΟΤΣΑΛΗ

Borborygmi

ΖΩΗ ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ

Amalia melancholia, η βασίλισσα των φοινίκων

ΑΡΓΥΡΩ ΧΙΩΤΗ

Αναψυκτήριο

MARIO BANUSHI

Taverna Miresia – Mario, Bella, Anastasia

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΝΔΡΕΟΥ

Bless this mess

ΓΙΟΛΑΝΤΑ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ – ΟΜΑΔΑ STATION ATHENS

Σφάλμα σύνδεσης

SUBSET FESTIVAL

Φεστιβάλ νέας μουσικής στο Ωδείο Αθηνών

Επιμέλεια Σταύρος Γασπαράτος

KLARA LEWIS & NIK COLK VOID - Live visuals PEDRO MAIA

ARVE HENRIKSEN & ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ – Live visuals ΝΑΤΑΛΙΑ ΜΑΝΤΑ

RAED YASSIN

Phantom Orchestra

ΑΝΤΗΣ ΣΚΟΡΔΗΣ

«β»

ΟΝ OFF ENSEMBLE – NEFELI STAMATOGIANNOPOULOU

άιζο / Iso – the bird. Opus II

GIORGOS POULIOS

trespassing

SOLISTENENSEMBLE KALEIDOSKOP & MAYA DUNIETZ

Sound οf difference

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΔΡΥΜΩΝΙΤΗΣ feat. ARTEFACTS ENSEMBLE

Techno unplugged

EVI NAKOU & VASSULA DELLI

We habitually maintain

LAUREL HALO – LEILA BORDREUIL

Atlas

ΜΑΓΔΑ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ – ΔΗΜΗΤΡΑ ΚΟΥΣΤΕΡΙΔΟΥ

Twist

ΚΟΚΚΙΝΑΡΗΣ – ΜΙΖΙ – ΠΟΛΥΜΕΝΕΑΣ

ΜΑΖΑ

ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΑΣ

Ryuichi Sakamoto: Opus του Neo Sora

BEN FROST feat. GREG KUBACKI & TARIK BARRI

CLOSING PARTY

ΑΛΛΟΙ ΧΩΡΟΙ

Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος»

Indie Playground Festival

WHERESWILDER – AMKA – KOOBA TERCU – PUTA VOLCANO – PROMPT – METAMAN – VASSILINA – LARRY GUS

Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος»

MAZOHA

Νοσοκομείο Σωτηρία – Εθνική Βιβλιοθήκη – Ιχθυόσκαλα Κερατσινίου

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΙΚΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ

What We Owe Democracy – Τι οφείλουμε στη Δημοκρατία

Θέατρο Παλλάς

INTERNATIONAAL THEATER AMSTERDAM – SIMON STONE

Μήδεια

Βασισμένο στον Ευριπίδη

Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Future Perfect. Η εποχή της αμηχανίας

Κύκλος συζητήσεων με επιμέλεια Δημήτρη Παπανικολάου

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

ΤΙΜΟΦΕΪ ΚΟΥΛΙΑΜΠΙΝ

Ιφιγένεια εν Αυλίδι του Ευριπίδη

ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ – ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΣ

Ορέστεια του Αισχύλου

ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ – ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΚΛΕΑΣ

Πλούτος του Αριστοφάνη

COMÉDIE-FRANÇAISE – TIAGO RODRIGUES

Not Hecuba

ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ – ΘΑΝΟΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Βάκχες του Ευριπίδη

ΑΡΗΣ ΜΠΙΝΙΑΡΗΣ

Όρνιθες του Αριστοφάνη

ΘΕΑΤΡΟ ΤΕΧΝΗΣ – ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ – ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΚΑΛΜΠΑΡΗ

Ικέτιδες του Αισχύλου

EΚΘΕΣΙΑΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Ιππόλυτος – Φαίδρα

Περιοδική έκθεση

«Μικροί Ιχνευτές»

Δημιουργική απασχόληση παιδιών στην Επίδαυρο

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

STUDIO RESIDENCY

Πάροδος

ΝΙΚΟΣ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ

Εγώ, μια δούλα του Βαγγέλη Χατζηγιαννίδη

Εμπνευσμένο από την Εκάβη του Ευριπίδη

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Ιφιγένεια / Βορά της Βίβιαν Στεργίου

Εμπνευσμένο από την Ιφιγένεια εν Αυλίδι του Ευριπίδη

ΑΛΕΞΙΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΟΥ – JAN ROELOF WOLTHUIS

Έρως, αγάπη και θάνατος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ

Masters’ Voice: Μάνος Χατζιδάκις, Βασίλης Τσιτσάνης

ΕΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ

Σε άλλα μονοπάτια

Αναλυτικά το πρόγραμμα στην ιστοσελίδα του Φεστιβάλ.

Σχετικά

Ατζέντα
April 2024
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Όλη η ατζέντα

Εγγραφή στο Newsletter

Εγγραφείτε στο newsletter μας για να λαμβάνετε τις τελευταίες ειδήσεις το email σας!

Eγγραφή στο Newsletter

Εγγραφείτε στο newsletter μας για να λαμβάνετε τις τελευταίες ειδήσεις στο email σας!

Close