Δημοσιεύτηκε στις 18 Ιουνίου 2014
Το concept, μοντέρνο, casual και cool, μας έρχεται από τη Μαδρίτη αλλά με αρκετές ντόπιες επιρροές. Ο λόγος για το "Old Market", το οποίο άνοιξε τις πόρτες του πριν από λίγες μέρες στη Λάρνακα. Το ντεκόρ του αποτελεί μια ζεστή απόδοση της "βιομηχανικής" αισθητικής, με την παραδοσιακή πέτρα και το σίδερο να έχουν τον κύριο ρόλο στο μαγαζί. Η κουζίνα του ετοιμάζει μια σειρά από funky-δημιουργικά μικρά πιατάκια που ήδη από την "εκφώνηση" σου προκαλούν το ενδιαφέρον. Εξ ου και κατά την επίσκεψή μας δοκιμάσαμε τους κώνους φέτας με ντομάτα. Πολύ πρωτότυπη παρουσίαση σε plexiglass και πολύ νόστιμο αποτέλεσμα. Απαλή γεύση με την ντομάτα να υπερνικά τη φέτα. Το συνοδεύσαμε μ' ένα shiraz ροζέ οίνο, ο οποίος δεν περίμενα να έχει τόσο δυνατή απόδοση. Συνεχίσαμε με τη "σαλάτα" τρικολόρε, η οποία περιείχε αβοκάντο και μοτσαρέλα σε ψωμάκι. 'Αδύνατο' προϊόν που υστερούσε σε διάφορα σημεία, με κύριο πρόβλημα το πάχος του ψωμιού το οποίο ισοπέδωνε όλα τα υπόλοιπα υλικά. Ήρθε όμως το "cod σε κανταΐφι" που ήταν από τα πιο δυνατά πιάτα, και εξισορρόπησε την κατάσταση. Γευστικό και τραγανό με τη συνοδευτική σαλάτα να χτυπά σε ψηλά ντεσιμπέλ –το ίδιο και ο σολομός που έλιωνε στο στόμα. Έριξα μια ματιά στον κατάλογο ποτών. Πρωτότυπα είναι και τα κοκτέιλ -μου άρεσε η επιλογή από κοκτέιλ ζιβανίας. Να 'σου έφτασε και η πιατέλα με τα burgers. Τρία μικρά burgers συνοδευμένα από πατάτες και σαλάτα χωρίς κανένα στοιχείο που να τα ξεχωρίζει. Πληρώσαμε 24 το άτομο με κρασί. Η εξυπηρέτηση άνετη και ζεστή από την αρχή μέχρι το τέλος, παρά το "μπελαλίδικο" σύστημα με τα πολλά πιατάκια για να εξυπηρετηθεί ένα τραπέζι. Η λίστα κρασιών προτιμά τον ελληνικό αμπελώνα, ενώ δεν λείπουν και η λευκή και κόκκινη sangria. Γενικώς περάσαμε ωραία, το σκηνικό, η μουσική, το φαγητό και η ανοιξιάτικη αυλή το βράδυ έκαναν τη διαφορά.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου