Δημοσιεύτηκε στις 14 Μαΐου 2019
Λίγες μόνο ώρες μας χωρίζουν από τον πρώτο ημιτελικό του 64ου Διαγωνισμού Τραγουδιού της Γιουροβίζιον με την Κύπρο να ανοίγει τις ζωντανές μεταδόσεις του μεγαλύτερου μουσικού διαγωνισμού του πλανήτη.
Η Κύπρος και το ΡΙΚ στη φετινή Γιουροβίζιον επέλεξαν τη διαδικασία της απευθείας ανάθεσης στον καλλιτέχνη που θα μας εκπροσωπήσει στον φετινό διαγωνισμό και αυτή ήταν η Τάτμα. Η ανακοίνωση του ονόματος της Τάμτα αλλά και την ομάδας παραγωγή τόσο του τραγουδιού όσο και της σκηνική μας παρουσίας αναπτέρωσαν το ηθικό μας.
Ο περσινός θρίαμβος με την Ελένη Φουρέιρα λειτούργησε μέχρι ενός σημείου θετικά για τη φετινή μας συμμετοχή με του φαν του διαγωνισμού να περιμένουν με αγωνία το τραγούδι της Κύπρου που πέρσι βρέθηκε μία ανάσα από την κορυφή. Η περσινή συμμετοχή της Κύπρου ήταν η Ελένη Φουρέιρα και το γκελ που έκανε στο κοινό και τα εκατομμύρια τηλεθεατές που παρακολούθησαν τόσο τον ημιτελικό όσο και τον τελικό.
Φέτος, τα πράγματα δεν ακολούθησαν την περσινή πορεία της Κύπρου με τα γραφεία στοιχημάτων να ρίχνουν την Κύπρο εκτός δεκάδας στον μεγάλο τελικό. Τις τελευταίες ημέρες και μετά από τη δεύτερη πρόβα της κυπριακής συμμετοχής φάνηκε πως τα πράγματα δεν θα είναι καθόλου εύκολα. Ένα σοβαρό πρόβλημα στον ήχο, η μεγάλη προσδοκία από την Τάμτα και ένα όχι και τόσο εντυπωσιακό χορευτικό απογοήτευσαν του φαν του διαγωνισμού και έφεραν την Κύπρο με χαμηλές επιδόσεις.
Ο πρώτο ημιτελικός
Όσον αφορά στον πρώτο ημιτελικό τα πράγματα είναι ευοίωνα για την Κύπρο με τα προγνωστικά και τις αποδόσεις των γραφείων στοιχημάτων να μας ανεβάζουν στη δεύτερη θέση ενώ για αρκετές εβδομάδες βρισκόμασταν στην κορυφή.
Φαίνεται πως ο ημιτελικός και το πέρασμα της χώρας μας στον τελικό θα είναι μία εύκολη υπόθεση όμως στη Γιουροβίζιον δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι για τίποτα αφού όλα είναι πιθανά και όλα ανατρέπονται, πράγμα που το έχουμε δει να συμβαίνει πολλές φορές στο παρελθόν.
Ο πρώτο ημιτελικός είναι αναμφίβολα πιο εύκολος από τον δεύτερο στον οποίο ανταγωνίζονται μεταξύ τους πολλά από τα μεγάλα φαβορί όπως η Ολλανδία, η Σουηδία, το Αζερμπαϊτζάν, η Ρωσία, η Ελβετία αλλά και η Μάλτα.
Στον πρώτο ημιτελικό η Κύπρος όπως φαίνεται θα ανταγωνιστεί με την Ελλάδα που τα στοιχήματα την θέλουν στην πρώτη θέση, την Αυστραλία που ανεβαίνει το τελευταίο διάστημα πάρα πολύ και την Ισλανδία. Αυτές είναι φέτος οι ‘δυνατές’ συμμετοχές του πρώτου ημιτελικού. Παράλληλα, όμως, στον πρώτο ημιτελικό διαγωνίζονται η Ελλάδα που πάντα ψηφίζει την Κύπρο και η γενέτειρα της Τάμτα Γεωργία που σίγουρα θα ψηφίσει την συμπατριώτισσά της που είναι ιδιαίτερα αγαπητή και στη χώρα της.
Όσον αφορά στις υπόλοιπες χώρες που διαγωνίζονται δεν μπορούμε να περιμένουμε και πολλά αφού δεν μας ψηφίζουν παραδοσιακά στο διαγωνισμό. Αν και είμαστε έτοιμοι για όλα εντούτοις πιστεύουμε πως η Κύπρος και το Replay θα περάσουν στον τελικό του Σάββατου όπου εκεί τα πράγματα φέτος θα είναι πολύ δύσκολα για την Κύπρο.
Α' Ημιτελικός, Τρίτη 14 Μαΐου
Κύπρος
Μαυροβούνιο
Φινλανδία
Πολωνία
Σλοβενία
Τσεχία
Ουγγαρία
Λευκορωσία
Σερβία
Βέλγιο
Γεωργία
Αυστραλία
Ισλανδία
Εσθονία
Πορτογαλία
Ελλάδα
Άγιος Μαρίνος
Τα προγνωστικά για τον πρώτο ημιτελικό
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ZcrwpQEDeu9GRch4Zc2vukP2jLE=/107405/fill-450x330/eleytheria.png)
Η Ελευθερία Ελευθερίου έρχεται να μας ξεσηκώσει στον Πρωταρά
Σε έναν καινούργιο χώρο διασκέδασης
![](/wagtail-images-serve/H0k44U9ATSTsl70_TS0pCmnzWgA=/107404/fill-450x330/kampakakis.png)
Ο Ηλίας Καμπακάκης έρχεται για ένα live στον Πρωταρά
Μια βραδιά γεμάτη μουσική και διασκέδαση
![](/wagtail-images-serve/l5acBM749qA8PdwN1R2eV7ta-vE=/107402/fill-450x330/img_0039.jpg)
Ο Δωδέκατος Πίθηκος γιορτάζει στην Κύπρο τα 20 χρόνια της δισκογραφίας του
Ο καλλιτέχνης της ελληνικής ραπ σκηνής έρχεται στο νησί μας
![](/wagtail-images-serve/dpMeeEuvqPC3Xzq09ZZ9ONCwkzE=/107392/fill-450x330/kelekidou_kelly.jpg)
Μουσική βραδιά με την Κέλλυ Κελεκίδου στην Κύπρο
Μαζί της ο Νικόλας Ντίμας και η Γεωργία Βρανά
Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου-Συμφωνική Ορχήστρα Νέων: Το πρόγραμμα της νέας σεζόν
Εμπνευσμένες σειρές συναυλιών με εμπνευσμένα προγράμματα
![](/wagtail-images-serve/LvSGVdpvnLopOe4jeCndjcEjO-k=/107294/fill-450x330/nega_1_9oJi6WU.png)
Δεκαπενταύγουστος με την Γιώτα Νέγκα
Πάμε σε ένα όμορφο χωριό να ακούσουμε αγαπημένα ελληνικά τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/cMDaAux5KvhJihE-5-8p129P6n8=/107143/fill-450x330/FotoJet_46_e0ceT07.jpg)
Η Γλυκερία και ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδούν για τα 50 χρόνια εισβολής και κατοχής
Με τη Λαϊκή Ορχήστρα του Μίκη Θεοδωράκη
![](/wagtail-images-serve/ZL_VeLdhpv3_TxCvcge2Cw7AlRA=/107142/fill-450x330/6f1f8194-makropoulos2.jpg)
11 χωριά της Κύπρου φιλοξενούν 17 γνωστούς Έλληνες καλλιτέχνες τον Αύγουστο
Πάμε στα χωριά μας να ακούσουμε γνωστές φωνές και τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/SwT5fDxZ8MbKUrNcfutS79TIFbA=/107099/fill-450x330/christos.2e16d0ba.fill-1375x729_1.png)
Ο Χρήστος Μενιδιάτης έρχεται για μια ανεβαστική εμφάνιση
Μια βραδιά με μουσική, τραγούδι, φαγητό και ποτό
![](/wagtail-images-serve/BoDQmBoQWhtTQaMmOSKAVmzpgx0=/107076/fill-450x330/38767189_1843833572368756_8469832656270393344_n_1.jpg)
Ένα Αυγουστιάτικο φεστιβάλ με παραδοσιακή μουσική και χορούς για 22η χρονιά
Μια Κυριακή γεμάτη παράδοση θα ζήσουμε και φέτος
![](/wagtail-images-serve/z9auZj1mECuzq3dIT7kQKrSedL4=/107072/fill-450x330/paradosi_3.4_Easter_dancing.jpg)
Παραδοσιακό γλέντι σε μια όμορφη πλατεία παραθαλάσσιου χωριού
Πάμε να χορέψουμε και να γλεντίσουμε με παραδοσιακή μουσική
![](/wagtail-images-serve/WbDJiHcBL8veM9Gk0_jsQZXNElk=/107066/fill-450x330/ed_sheeran_204-orig1697648999.jpeg)
Γεμίζει τα ξενοδοχεία της Λάρνακας ο Ed Sheeran - Ελάχιστα τα εισιτήρια για τη δεύτερη συναυλία
Μεγάλη ζήτηση στις τουριστικές μονάδες της πόλης του Ζήνωνα έχει προκαλέσει η άφιξη στην Κύπρο του Βρετανού τραγουδιστή