Δημοσιεύτηκε στις 10 Μαΐου 2021
Παγκύπρια πρώτη για το έργο του βραβευμένου Έλληνα συγγραφέα Βασίλη Κατσικονούρη, που επάξια με την εργογραφία του έχει ήδη κερδίσει μια θέση ανάμεσα στους πρωτοπόρους συγγραφείς του νεοελληνικού θεάτρου. Τα έργα του με αφοπλιστική αμεσότητα και ισχυρές δόσεις χιούμορ-ενίοτε μαύρου, αντικατοπτρίζουν την παράνοια της σύγχρονης ελληνικής ζωής με τους εξωφρενικά γρήγορους ρυθμούς και την αποξένωση, τη μοναξιά και την κατάθλιψη και βέβαια τον αδιάκοπο αγώνα για επιβίωση σ’ έναν αποκρουστικά ανταγωνιστικό κόσμο.
Το "Καμ Μπακ" είναι μια γρήγορη, αιχμηρότατη, σπαρταριστή και συνάμα πικρή κωμωδία! Είναι ταυτόχρονα ένα σπουδαίο νεοελληνικό έργο, βαθιά κοινωνικό και ανθρώπινο. Ένα κουαρτέτο νευρωτικών χαρακτήρων σε μια σπαρταριστή κωμωδία “μνήμης” ή αμνησίας”!
ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ... ένας παροπλισμένος πρώην επιτυχημένος δημοσιογράφος, ο Άκης Γλυκοφρίδης, πρόκειται να κάνει το comeback του στην τηλεόραση με ένα ντοκουμέντο που αναμένεται να συγκλονίσει το Πανελλήνιο και να προκαλέσει πολιτικό σεισμό. Η περιπέτεια ξεκινά όταν το περιβόητο DVD – που εμπεριέχει το ντοκουμέντο - βρίσκεται κατά τύχη, στα χέρια της Όλγας. Ο Άκης εντοπίζει την Όλγα η οποία είναι μεν πρόθυμη να του το επιστρέψει, όμως δεν θυμάται καθόλου που το έβαλε. Σε δύο ώρες η εκπομπή βγαίνει στον αέρα ενώ το dvd δεν έχει βρεθεί. Ο χρόνος πιέζει αφόρητα τον δημοσιογράφο, ο οποίος με τη σειρά του πιέζει την Όλγα να ανακτήσει τη μνήμη της..
Γιατί όταν αρχίζεις να ξεχνάς, μια κωμωδία γεννιέται!
Ο ίδιος ο Κατσικονούρης δηλώνει για το έργο: “Ήθελα να πιάσω το θέμα της μνήμης που διατρέχει αρκετά από τα έργα μου, αυτή τη φορά από την κωμική του πλευρά. Όλοι και όλα έχουν από μία - ακόμα και ο θάνατος, μόνο που δεν το ξέρει και κανείς ποτέ δεν προλαβαίνει να τη δει. Έτσι έγραψα το Καμ μπακ - Η κωμωδία της μνήμης. Προσπάθησα επιμελώς να αποφύγω κάθε ίχνος σοβαρότητας. Για κάτι ψιλά που μου ξεφύγαν, ζητάω συγγνώμη...”
Ο Σκηνοθέτης της παράστασης του θεάτρου Ανεμώνα, Βαρνάβας Κυριαζής, μας λέει: "Μια ποιoτική κωμωδία γεμάτη ανατροπές, χωρίς όρια, χωρίς σύνορα γιατί τα όρια και τα σύνορα θα εγκλώβιζαν το υπέροχο πνεύμα του συγγραφέα στο πεπραγμένο της στιγμής και όχι στο διηνεκές αίσθημα του κατά πόσο η μνήμη αποκτά τη μνήμη της ή χάνει και η ίδια την μνήμη της. Και όταν συμβαίνει αυτό (κατ’ αντιστοιχεία με τα λεγόμενα του συγγραφέα) η κωμωδία των ανατροπών γίνεται μια σπαρταριστή κωμωδία. Ρυθμός, γρηγοράδα, εναλλαγές, σ’ ένα ατέλειωτο παιχνίδι της μνήμης αναμνήσεων είτε όταν οι ήρωες την φέρνουν στο φως είτε όταν η ίδια κάνει το καμ μπακ της!"
Συντελεστές:
Σκηνοθεσία: Βαρνάβας Κυριαζής
Σκηνικά –Κοστούμια :Μαρίζα Παρτζίλη
Φωτιστικός σχεδιασμός : Βασίλης Πετεινάρης
Μουσική Επιμέλεια: Βαρνάβας Κυριαζής-Σεμέλη Κυριαζή
Ηθοποιοί: Μαρίνος Ξενοφώντος, Έλια Ιωαννίδου, Δανάη Χρήστου, Ηλίας Ανδρέου.
Βοηθός σκηνοθέτη :Σεμέλη Κυριαζή
Παραστάσεις:
Πρεμιέρα: 14 Μαΐου
Τετάρτη: 19/5, 26/5, 2/6, 9/6
Παρασκευή: 14/5, 21/5,28/5, 4/5, 11/5
Σάββατο: 15/5,22/5, 29/5, 5/6, 12/6
Κυριακή: 16/5, 23/5, 30/5, 6/6, 13/6
ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΕΙΚΝΥΟΜΕΝΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΩΝΟΙΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ.
Βάσει των νέων μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας οι θεατές θα πρέπει να διαθέτουν coronapass.Σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να μπορούν να παρουσιάσουν:αποδεικτικό εμβολιασμού τουλάχιστον με την 1η δόση και να έχουν παρέλθει από την ημέρα εμβολιασμού τουλάχιστον 3 εβδομάδες είτε rapid test ή pcr ισχύος 72 ωρών είτε αποδεικτικό νόσησης με covid 19 μέχρι και 6 μήνες προηγουμένως.
ΩΡΑ: :19.30
ΕΙΣΟΔΟΣ: €15 κανονικά,€12(φοιτητές, συνταξιούχοι), €10(παιδιά και άνεργοι)
Πληροφορίες/ Κρατήσεις : 70007721
-
Θέατρο Ανεμώνα
14 Μαΐου - 16 Μαΐου 2021
28 Μαΐου - 30 Μαΐου 2021
19 Μαΐου 2021
21 Μαΐου - 23 Μαΐου 2021
26 Μαΐου 2021
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας