Δημοσιεύτηκε στις 19 Ιουνίου 2014
Το αγαπημένο café-bar/restaurant "Alati by the Sea" στον Πρωταρά, επέστρεψε με ανανεωμένη κάρτα φαγητών και ποτών, και μας προσκαλεί να ζήσουμε και φέτος μια all day καλοκαιρινή εμπειρία διασκέδασης!
Στον απόλυτο καλοκαιρινό προορισμό μπορείς να πας από νωρίς το πρωί για να απολαύσεις σ’ ένα κατάλευκο σκηνικό, με θέα το γαλάζιο της θάλασσας, τον καφέ ή το ποτό σου, αλλά και εξαίρετη μεσογειακή κουζίνα από τα έμπειρα χέρια του ταλαντούχου σεφ Αντώνη Λευτέρη, ο οποίος χαρίζει σε κάθε πιάτο fusion πινελιές. Ξεκίνησε το γεύμα σου με κάποια από τα καλοφτιαγμένα ορεκτικά του, όπως την τριλογία βουτημάτων, τις μαρινάτες ελιές και τον must have γαύρο μαρινέ με καραμελωμένα κρεμμύδια και πατέ ελιάς, πάνω σε στρώμα τραγανής σαλάτας.
Ακολούθως, έχοντας στο χέρι ένα ποτήρι Ξυνιστέρι ή μία Μαλαγουζιά, υποδέξου τη μεγάλου μεγέθους σαλάτα με σφαίρες κατσικίσιου τυριού, καρύδια και βινεγκρέτ σύκου και βαλσαμικού. Μην αγνοήσεις ωστόσο σε καμία περίπτωση το εξαίρετο χαλούμι στο τηγάνι με μαστίχα Χίου και λάιμ, μα κυρίως το μουσακά γαρίδας με τσιπς λαχανικών και λάδι βασιλικού.
Τα δε απογεύματα Κυριακής θα σε βρουν και πάλι εκεί να ακούς κορυφαία live jazz μουσική (ξεσηκωτικός όμως και ο DJ τα σαββατόβραδα), η οποία θα συνοδεύσει τέλεια τα ουζομεζεδάκια σου, με πρώτες και καλύτερες τις αθερίνες με σος ταρτάρ αλλά και τα γαριδάκια Σύμης με σος λαδολέμονο, μουστάρδας και μέντας.
Όσο για τις κυρίως σου επιλογές, αν είσαι λάτρης των ψαρικών και θαλασσινών θησαυρών θα έχεις την ευκαιρία να απολαύσεις τη φρέσκια ψαριά της ημέρας (μπαρμπουνάκια, φαγκριά, συναγρίδες θα ψηθούν όπως εσύ επιθυμείς) όπως επίσης και τον πλούσιο ψαρομεζέ, τη γευστικότατη αστακομακαρονάδα και τα upgraded πιάτα ψαρικών.
Από την άλλη, αν είσαι φανατικός κρεατοφάγος, το rib eye βοδινό φιλέτο σχάρας με καπνιστή μαγιονέζα, το αμερικάνικο μπιφτέκι με αβγό και μπέικον και το φιλεταρισμένο μπούτι κοτόπουλου με κρασί και παρμεζάνα θα αποτελέσουν μόνο ορισμένες από τις επιλογές σου, προτού υποκύψεις στους γλυκούς πειρασμούς, όπως είναι το θεϊκό σουφλέ σοκολάτας και η λεμονόπιτα. Απόλαυσέ τα παρέα με ένα από τα δροσιστικά και super value for money cocktails του μαγαζιού και φύγε από εκεί απόλυτα ευχαριστημένος!
Σχετικά
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου