Δημοσιεύτηκε στις 11 Ιουλίου 2019
Ο συναρπαστικός τελικός του Starbucks Barista Championship, του διαγωνισμού δεξιοτεχνίας, γνώσεων και πάθους για την παρασκευή καφέ πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία, την Τετάρτη 26 Ιουνίου, στο κατάστημα Starbucks στο Nicosia Mall.
Οι λάτρεις του καφέ είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν από κοντά με ιδιαίτερη αγωνία, όλες τις δοκιμασίες ανάμεσα στους 3 φιναλίστ, οι οποίοι ξεδίπλωσαν τη δική τους προσωπική σχέση με τον καφέ μέσα από μια σειρά απαιτητικών δοκιμασιών.
Οι 3 φιναλίστ
Συγκεκριμένα οι 3 διαγωνιζόμενοι μοιράστηκαν τις γνώσεις και το πάθος τους για τον καφέ και τη δεξιοτεχνία τους στην τέχνη του Latte Art, καθώς και την ικανότητά τους να παρουσιάσουν ένα δικό τους ρόφημα και να εμπνεύσουν τους άλλους baristas.
Νικητής του διαγωνισμού αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Κοντός από το κατάστημα Q -city της Λάρνακας, ο οποίος θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στον μεγάλο τελικό Barista Championship 2019 στο Λονδίνο. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ανδρέας Γεωργίου από το κατάστημα του Nicosia Mall και την τρίτη ο Ραφαήλ Περικλέους από το κατάστημα της Γερμασόγεια στη Λεμεσό.
Σε δηλώσεις του ο νικητής ανέφερε ότι η συμμετοχή του στον τελικό του Barista Championship 2019 αποτέλεσε για αυτόν μια μοναδική και ανεκτίμητη εμπειρία, καθώς του έδωσε τη δυνατότητα να διευρύνει τις γνώσεις του για τον καφέ και την αποστολή των Starbucks «να εμπνέουν και να καλλιεργούν το ανθρώπινο πνεύμα, ένα άτομο, ένα φλιτζάνι καφέ και μία γειτονιά κάθε φορά».
O Γρηγόρης πρόσθεσε: «Ήταν μια μοναδική εμπειρία που ξεκίνησε πολύ καιρό πριν τον μεγάλο τελικό. Όλη αυτή η προετοιμασία για τον διαγωνισμό, με την ομάδα που με βοήθησε, ήταν τόσο ευχάριστη που μόνο κουραστική δεν θα την χαρακτήριζα. Τα πράγματα που έμαθα όλο αυτόν το διάστημα της προετοιμασίας ήταν πολλά και με βοήθησαν στο να φτάσω στον μεγάλο τελικό και να είμαι ο νικητής αλλά και ο τυχερός που θα εκπροσωπήσω την Κύπρο στο Λονδίνο. Είμαι πολύ χαρούμενος για το ταξίδι που μόλις ξεκίνησε και θα βάλω τα δυνατά μου να δείξω τον καλύτερο μου εαυτό στην επόμενη φάση του διαγωνισμού.»
Να αναφέρουμε πως ανάμεσα στα μέλη της κριτικής επιτροπής, που με τις βαθμολογίες τους ανέδειξαν το μεγάλο νικητή, εκτός από εκπροσώπους των Starbucks υπήρχαν και άτομα από τα ΜΜΕ. Ανάμεσά τους και δύο δημοσιογράφοι από τα Μέσα του Εκδοτικού Οίκου ΔΙΑΣ, από CITY και Check In Cyprus, αντίστοιχα.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου